Integracja

Integracja w naszej Placówce oznacza edukację i wychowanie dzieci w naturalnych strukturach społecznych. Celem jej jest przygotowanie do życia w społeczeństwie, a w szczególności wykształcenie umiejętności wzajemnego współżycia i osiągnięcie sukcesu na miarę możliwości rozwojowych każdego dziecka.

Dziecko od najmłodszych lat wchodzi w kontakty społeczne ucząc się życia, poprzez doświadczanie, eksperymentowanie w grupie rówieśniczej.

System kształcenia integracyjnego pozwala dzieciom niepełnosprawnym na zwiększenie szans życiowych i podjęcie w przyszłości pracy. Umożliwia rozwój fizyczny, umysłowy, zaspakaja wszystkie życiowe potrzeby, prowadzi do zwiększenia stopnia uspołecznienia. Pozwala na kształtowanie u dzieci pełnosprawnych postaw akceptacji, otwartości na drugiego człowieka oraz odpowiedzialności.

Realizacja wspólnie postawionych celów, wartości, kształtuje pożądane cechy charakteru. Zapewnia naszym wychowankom optymalne warunki sprzyjające globalnemu rozwojowi, nauce i zabawie. Dzięki zdobytej wiedzy i doświadczeniu oraz realnej ocenie swoich możliwości, nasi wychowankowie w przyszłości mają dużą szansę aktywnie uczestniczyć w życiu społecznym.

Nasza placówka posiada 8 oddziałów integracyjnych i 4 terapeutyczne.

Dobór kadry pedagogicznej jest nieprzypadkowy. Wyróżniające cechy charakteru nauczycieli to: empatia, wrażliwość, bezinteresowność…

Dziećmi opiekują się wysoko wykwalifikowani pedagodzy oraz terapeuci: logopedzi, psycholodzy, fizjoterapeuci, trenerzy oraz osoby wspierające pracę edukacyjno- terapeutyczną z dzieckiem ( w tym tzw. "osoby cieniujące”), którzy w zespołach terapeutycznych opracowują dla każdego dziecka kompleksową terapię oraz Indywidualny Program Edukacyjno - Terapeutyczny (IPET)

Przewodnim mottem naszej pracy jest dobro dziecka, ponieważ dziec­ko jest chodzącym cu­dem, je­dynym, wyjątko­wym i niezastąpionym.