eTwinning

eTwinning jest to edukacyjny program Unii Europejskiej, który promuje wykorzystywanie technologii informacyjno-komunikacyjnych (TIK) w szkołach europejskich. Uczniowie i nauczyciele wykorzystują Internet we współpracy ponad granicami. Współdziałają, wymieniają się informacjami i materiałami do nauki. eTwinning poszerza zakres pedagogicznych możliwości oferowanych uczniom i nauczycielom, motywuje do nauki i otwarcia na Europę.
W ramach tego programu podjęliśmy współpracę z placówkami z Portugali i tak powstał projekt:

„The locomotive senses"

"Poczucie sztuki .. Poczucie kierunku ... Poczucie drogi ... Poczucie sensu ... Poczucie emocji i uczuć ..." Inspiracją do utworzenia projektu stał się wiersz "Lokomotywa" ilustrowany przez portugalskiego artystę Paulo Galindro a którego autorem jest polski poeta - Julian Tuwim. Podstawowym zamysłem projektu jest możliwość poznania wiersza i nadanie mu nowych form interpretacji. Projekt ma, zatem zachęcić do różnorodności ekspresji artystycznej pod kątem indywidualnego rozumienia i wrażliwości, jaką posiada jego uczestnik będąc obywatelem swojego kraju. Reinterpretacja znaczenia wiersza przez dzieci w wieku przedszkolnym z dwóch krajów europejskich - Polski i Portugalii - ma stymulować nauczycieli i dzieci by zaangażować ich do poszukiwania piękna w wielości znaczeń. Projekt ten ma uświadomić jego uczestnikom, że świat pełen jest różnorodnych poglądów i na wiele spraw można patrzeć z różnej perspektywy. Uświadomienie tego ma nauczyć wzajemnego szacunku na różnorodność na świecie i różnorodność poglądów.
Dzieci będą miały również okazję poprzez zabawę poznać możliwości technologii informacyjno- komunikacyjnej, przedstawiając swoje zdolności muzyczne, plastyczne i teatralne. A także rozwijać umiejętność krytycznego myślenia i twórczej wrażliwości oraz odkrywania nowych wartości i komunikowania się ze zrozumienia i poszanowaniem różnic kulturowych

e-twinnig-cert